Ezek is érdekelhetnek
Gertrud Franck évtizedekig kísérletezett különböző növények társításával, mígnem tapasztalatai alapján sikerült kifejlesztenie egy váltakozósoros termesztési módszert. A, B, és C sorokat hozott létre, melyekbe más-más zöldségnövényt ültetett. Ezeket vetési és betakarítási idejük, nagyságuk, növekedési ütemük és területigényük szerint különböztette meg.
Az A-sorok növényei a területet hosszú ideig veszik igénybe, és nagy a helyigényük, mivel vagy magasra nőnek, vagy szétterülők. Ilyen például a cukkini, tök, karósbab, korai borsó, burgonya, késői káposztafélék, paradicsom, uborka. Az A-növényekkel beültetett fősorok egymástól 2 méter távolságra helyezkednek el.
A B-sorok növényei a területet a vegetáció első vagy második felében veszik igénybe, így évente kétszer takaríthatunk be ezekből a sorokból. Ide tartozik többek közt a cékla, bokorbab, vöröshagyma, póréhagyma, korai káposzta, karfiol, pasztinák, zeller, mángold. Ezek a sorok is 2 méterre helyezkednek el egymástól, de úgy, hogy két A-sor között húzódnak, azoktól 1-1 méter távolságra.
A C-sorok növényei rövid vegetációs idejű és alacsony növekedésű növények, amelyek rövid ideig maradnak a területen, így az ezekkel a növényekkel beültetett sorokban 2-3 zöldségféleség is válthatja egymást egy éven belül. Például sárgarépa, saláták (nyári, fejes, endívia), karalábé, édeskömény, dughagyma és póréhagyma magról, korai burgonya.
Ezek alapján alakíthatjuk ki a háztartás igényeinek megfelelő vegyes kultúra-kombinációkat.
Az ilyen típusú vegyeskertet úgy kell kialakítani, hogy kezdetben tavasszal az egész területen spenótot vetünk 50 cm-es sortávolsággal. A spenót gyökerei jól átszövik a talajt és gazdag szaponin tartalmuk kedvező hatással van a többi növény számára. A gyors kikelése után, a soraik között lehet kialakítani az előbbiekben leírt A-, B-, és C-sorokat. A felnövekedett spenót árnyékot és védelmet ad a kelő zöldségeknek, és ha már túl nagyra nő, ki kell vágni és elteríteni a sorok között. Mint mulcs, kiválóan árnyékolja és védi a talajt.
A sorközöket folyamatosan takarni kell, ezért miután az elterített spenótréteg elkorhadt és beépült a talajba, egyéb takaróanyagról, komposztrétegről kell gondoskodni. A következő évben annyi a dolgunk, hogy a spenót- illetve a zöldségsorokat ugyanolyan beosztásban, csak 25 cm-el arrébb toljuk. Így a zöldségnövények oda kerülnek, ahol az előző évben spenót illetve talajtakaró komposztréteg volt, a következő évi spenótvetés pedig a zöldségsorok helyére kerül.
A Gertrud Franck-féle vegyeskert növényvédelmen felüli legfőbb előnye, hogy ezekben a kertekben folyamatosan arathatunk és vethetünk.
Forrás: Gertrud Franck: Öngyógyító kiskert