Ezek is érdekelhetnek
Általános jellemzők
- A gyümölcsféléket gyakran nyersen fogyasztjuk, így vitamintartalmuk teljes egészében hasznosul a szervezetünkben.
- Hozzájárulnak a szervezet vízpótlásához, legtöbbjük frissítő, üdítő hatásúak.
- Gyümölcscukor-tartalmuk könnyen felszívódik, így gyors energiát adnak anélkül, hogy hizlalnának.
- Rosttartalmuk segíti az emésztést, a salakanyagok kitisztulását.
- Antioxidáns-tartalmuk felturbózza az immunrendszert, meggátolja a káros szabadgyök-képződést és felhalmozódást.
Csonthéjasok
Egész nyáron a rendelkezésünkre állnak. A szezon a cseresznyével és a meggyel kezdődik. Kalcium-, foszfor- vas- és káliumtartalma miatt különösen a fejlődésben lévő gyermekek számára fontos a fogyasztása, mert erősíti csontozatukat és izomzatukat. Piros gyümölcsök lévén nagyon magas a karotinoid-, antocián- és flavonoid-tartalmuk, ami gyulladás- és fájdalomcsillapító hatású. Napi 20-25 dekagramm cseresznye és meggy az izületeket is karban tartja. A kajszi, az őszibarack és a nektarin (kopaszbarack) kánikula idején rendkívül jó szomjoltó hatású. Magas rosttartalma segíti az emésztést és a méregtelenítést. A sárgahúsú fajták karotinban gazdagok, amiből szervezetünk A-vitamint készít. Ez daganatmegelőző, látásjavító hatású vitamin, és ez felel a bőrünk, hajunk, körmünk egészségéért is. A szilva köztudottan segít megelőzni a székrekedést, élénkíti a bélmozgást, ami héjának magas cellulóztartalmának, és a gyümölcshús rostjainak köszönhető.
Bogyósok
Minden gyümölcsféle közül a legértékesebbek! Piros (ribiszke, málna, eper, piros köszméte), hamvaskék (áfonya) és éjkék (feketeribiszke, szeder) színük magas színanyag- és flavonoid-tartalmukról árulkodik, ami a szervezet méregtelenítésben játszik nagy szerepet. Magas a C-vitamin-tartalmuk, amiből a legtöbb a feketeribiszkében van. Sok vasat, magnéziumot és káliumot tartalmaznak. Segítenek karban tartani a vércukorszintet, vérnyomáscsökkentő hatásúak. Ízületi gyulladás, reumás panaszok, érelmeszesedés, illetve prosztatagondok megelőzésében játszanak szerepet.
A köszméte segíti az emésztést, kedvező hatással van a szívre, májra és a vesére is. Sokat nem szabad belőle enni, mert hasmenést okoz. Napi egy-két marék bogyósgyümölccsel egész szervezetünket karban tarthatjuk.
Alma, körte, birs, naspolya
Naponta egy alma az orvost távol tarja! A rímes mondásban sok igazság van, hiszen az alma minden olyan fontos vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet és rostot tartalmaz, amivel kiegészíthetjük téli vitaminszegény táplálékainkat. Jól tárolható gyümölcs, ezért egész télen hozzáférhetünk.
Még az almánál is jobb tápanyag-összetételű a körte, aminek egyes fajtái már nyár közepén fogyaszthatók. A téli fajták héja vastagabb – ezért is tárolhatók jobban –, ami egyeseknél puffadást, epegörcsöt okozhat, ezért jobb meghámozni.
A birs igen magas pektintartalmú gyümölcs. Kesernyés íze miatt nyersen nemigen fogyasztjuk, de a belőle készült lekvár, illetve a keményebb állagú úgynevezett birssajt igen ízletes csemege.
Az almatermésűek közé tartozik a naspolya is, ami méltatlanul mellőzött gyümölcs. Akkor a legjobb, ha a dér már megcsípte és szottyosodik. A fán tároljuk, egész télen ehetjük a héja nélkül. Magas a vastartalma, csonterősítő, gyulladáscsökkentő.
Csemegeszőlő
Szőlőből nem csak bor készülhet, hanem nyersen is fogyasztható, különösen a nagy szemű, lédús, édes, vékonyhéjú csemegeszőlő. Gyors energiát adó, gyümölcs- és szőlőcukrot tartalmaz. Magas vitamin- és ásványianyag-tartalma mellett tartalmazza az úgynevezett transz-rezveratrol antioxidáns hatású vegyületet, ami szív- és érrendszerünk védelmét szolgálja. A szőlőmagot is érdemes szétharapni, annak ellenére, hogy kissé kesernyés, mert a benne található zsírosolaj megvédi az érrendszert a meszesedéstől, erősíti a hajszálerek falait, karban tartja a koleszterin-háztartást, javítja a látást, megelőzheti a szürkehályog kialakulását.
Héjasok
A héjasgyümölcsűek, mogyoró, a mandula, a szelídgesztenye és a dió jó tárolhatóságuk miatt a tél legfontosabb erőt adó gyümölcsféléi. A szelídgesztenye tárolható a legrövidebb ideig. Magas szénhidráttartalma könnyen emészthető. Vitamintartalma nem jelentős, de ásványi anyagokban, nyomelemekben bővelkedik. Sülve, főzve, édesített pürének ízletes őszi csemege!
A mogyoró valódi vitaminbomba, emellett élelmi rostokban is gazdag.
A mandulabél nagy mennyiségben tartalmaz érvédő hatású zsírosolajat, valamint B- és E-vitamint, és sok-sok nyomelemet.
A dió a karácsonyi sütemények, bejgli, kalács, zserbó elhagyhatatlan tölteléke. Érvédő hatású zsírosolajokban gazdag, csökkenti a koleszterinszintet, E-vitamin és káliumtartalma is igen nagy, aminek többek között a téli depresszió megelőzésében van nagy szerepe.