Ezek is érdekelhetnek
Szerencsére egyre többen ismerik fel, milyen fontos szerepe van a téli madáretetésnek. Azonban nem csak etetők, odúk kihelyezésével, és az állandó táplálékkihelyezéssel segíthetünk a szárnyasoknak. Ha igazán madárbarát kertet szeretnénk, több mindent is újra kell gondolnunk.
Egy igazán madárbarát kert kialakítása természetesen a növények kiválasztásával kezdődik. Ebből a szempontból fontos megkülönböztetni, a madarak két alapvető igényét, és lehetőség szerint mindkettőt kielégíteni. Szükség van ugyanis élelmet, táplálékot biztosító és fészek- illetve búvóhelyet biztosító növényekre is. Előbbiekből különösen fontosak azok, melyek a levélhullást követően, vagy akár egész télen megtartják termésüket, így könnyen fellelhető élelmet biztosítanak. Természetesen mindkét célra számtalan növény alkalmas, keretes felsorolásainkban csak pár könnyebben beszerezhető fajtáról kívánunk szerény ízelítőt adni.
a madarak számára a nem „túlgondozott” kertek az ideálisak
A megfelelő növényzet kiválasztásán túl is sokat tehetünk a madarakért. A következő ilyen alkalom, az őszi levélhullással, az avar összegereblyézésével jön el. Számtalan állat életét könnyíthetjük meg ugyanis, ha a lehullott levelek egy részét meghagyjuk, kupacokba gyűjtjük. Ez az egész évben gondosan ápolt és fenntartott pázsitunknak ugyan nem kedvezne, de a sövények, nagyobb bokrok, alatt nem zavar. Emellett a kert egy eldugottabb pontján is érdemes pár elvadultabb foltot kialakítani, hogy a hosszabb fű és az egy kupacba gereblyézett levelek védelme alatt békék, sünök, illetve hasznos rovarok leljenek menedéket, madaraink pedig táplálékot.
Általánosságban is elmondható, hogy a madarak számára a nem „túlgondozott” kertek az ideálisak. Ez részben ellentétes lehet saját igényeinkkel, de már egy közepes méretű kertben is megtalálható a kellő egyensúly. Az általunk használt részek lehetnek gondozottabbak, a kevésbé frekventált pontokat pedig természetesebbnek őrizhetjük meg. Sövények kialakításakor érdemes például pár méter nem egyenes oldalúra vágott részt is meghagyni, így a kis szárnyasok abba könnyebben lelnek menedéket.
Ha volna nagyobb kiszáradt, elpusztult fa a kertben, gondoljuk meg, hogy nem a lehető legalacsonyabban távolítjuk el, hanem 2-3 méter magasnak is meghagyjuk, így az évekig is kiváló táplálékforrást jelenthet a kéreg alatt keresgélő harkályoknak.
Természetesen épített odúk kihelyezésével is rengeteget segíthetünk. Ezek búvó- és fészkelőhelyként, vagy akár éléskamraként is szolgálhatnak. Persze attól függően, hogy milyen fajoknak szeretnénk menedéket nyújtani, az odúk adottságai és méretei is változnak. Ezekről a Magyar Madártani Egyesület honlapján lehet részletesen olvasni.
Táplálékot adó növények
- Lucfenyő
- Erdei fenyő
- Ostorfa
- Eperfa
- Madárberkenye
- Madárbirs
- Magyal
- Tűztövis
- Galagonya
- Kökény
- Vadcseresznye
- Zelnicemeggy
- Húsos som
- Fekete bodza
Fészkelésre is alkalmas növények
- Lucfenyő
- Erdei fenyő
- Közönséges boróka
- Tiszafa
- Gyertyán,
- Mezei, korai, hegyi juhar
- Mogyoró
- Lilaakác
- Orgona
- Kányabangita
- Borostyán
- Vadszőlő