Ezek is érdekelhetnek
Görögországot látni és visszavágyni, tartja a mondás. A tenger és az ég kékje szinte összeforr a horizonton, papírvirág fürtje bólogat a nyugágy felett… Egy mediterrán sziget mesebeli látványa annyira képes megbabonázni a fáradt utazót, hogy legszívesebben ott maradna, ameddig csak lehet.
A Bougainvillea hihetetlen színei a tartós, erős napsütésre olyan meseszerű intenzitással kezdenek ragyogni, hogy le se tudjuk venni róla a szemünket. Gyors növekedésű trópusi kúszónövény, amelynek élénk bíborvörös, piros, sárga és fehér színű virágai két hét alatt kialakulhatnak és sokáig a növényen díszlenek. Valójában nem is virágait csodáljuk, hanem felleveleit: apró, fehér virágocskái annyira jelentéktelenek, szinte alig észrevehetőek.
A legfontosabb az intenzív szín eléréséhez az állandó napsütés, de tápanyaghiány esetén is fakulást tapasztalhatunk. Ennek elkerüléséért áprilistól szeptember végéig legalább kéthetente adjunk öntözővizéhez speciális mediterrán tápoldatot. A Bougainvillea földjét csak óvatosan kell öntözni. Szinte félszáraz, alig nedves állapot a legmegfelelőbb.
Ha a növény jól érzi magát, elég gyorsan elkezd növekedni. Bármilyen formájúra kialakíthatjuk, ha karókat szúrunk földjébe, és azok mentén neveljük. A hosszú hajtások végeit le kell csípni, ezzel lehet serkenteni a növényt a besűrűsödésre, illetve a dúsabb virágzásra. A téli pihenő előtt erősen vágjuk vissza, hogy következő évi virágzása is színpompás legyen.
Legalább kétévente ültessük át laza, jó vízáteresztő képességű földbe, és ha a balkonláda aránytalan a méretéhez képest, cseréljük eggyel nagyobb méretűre azt is. Fontos tudni, hogy a 6-7 foknál alacsonyabb hőmérsékletet nem viseli, a teleltetőben se legyen hidegebb, ahova a téli hónapokban visszük. Ellenkező esetben megfázhat, és ledobja leveleit. Viszont fényre télen nincs szüksége: akár egy kisablakos garázsban is áttelel.
A murvafürt Dél-Amerikából indult hódító útjára, ahol az a mondás járja: “ültesd el, öntözd, és felejtsd el”, utalva arra, hogy sok gondoskodást nem igényel – legalábbis a déli féltekén. Botanikai nevét a francia utazó, Bougainville után kapta, aki a XVIII. században behajózta a csendes-óceáni szigetvilágot és Dél-Amerikát.