Ezek is érdekelhetnek
A kopár téli hideg után szomjazzuk az üde színeket környezetünkben, és a hazai időjárásnak köszönhetően már márciusban nekiállhatunk virágba borítani teraszunkat. Nem véletlenül régóta a muskátli a balkonok nagy kedvence, hiszen gazdag és élénk virágzása, valamint túlélő természete a legtöbb helyre tökéletessé teszi. A muskátli nemcsak, hogy bírja a meleget, de igényli is. Ha tűző napos erkélyünk van, az álló muskátli lesz a legjobb barátunk, de ha csak napos, félig napos helyet tudunk neki biztosítani, akkor a futó változat lesz a tökéletes választás!
A muskátlinak a déli fekvésű ablak vagy erkély az ideális környezet. A megfelelő hely kiválasztása mellett figyelembe kell vennünk, hogy muskátli-tulajdonosként muszáj naponta időt fordítanunk az öntözésre. Ha ezt a kettőt biztosítani tudjuk, jöhet a többi részlet, ami már tényleg nem fog sok fejtörést okozni.
Ültetés
Igaz, hogy a kis palánták esetlenül nézhetnek ki ültetés után, ha 20 centikre ültetjük egymástól a növénykéket, de vegyük figyelembe, hogy a muskátli nagyon gyorsan nő! Minél több az ültetőközeg, annál dúsabb a virágzás, ezért ne sajnáljuk a pénzt a nagyobb balkonládára, és ne akarjuk túlzsúfolni a növényeket. Nem szereti a pangó vizet, ezért olyan balkonládába ültessük, aminek az alján kifolyhat a víz, de lehetőleg tálcával van egybeépítve. Az ültetéshez csak muskátli és balkonnövény földet használjunk.
Tíznaponta adjunk tápoldatot az öntözővízhez
Tápanyagok
Ahogy írtuk a muskátli gyorsan növekszik, és folyamatosan virágzik. Fontos hát, hogy ebben mi is segítségére legyünk! Tíz naponta adagoljunk folyékony muskátli és balkonnövény tápoldatot öntözővizéhez. Ha feledékenyek vagyunk, vagy nem szeretnénk a növényekkel sokat foglalkozni, használhatunk lassú lebomlású ásványi trágyát, vagy táprudat is. Előbbi nagyobb kiszerelése miatt ágyásokban lehet tökéletes megoldás, utóbbi pedig a legszűkebb erkélyeken is igazán kényelmes. Augusztus végétől a rövidülő nappalok és csökkenő hőmérséklet hatására mérsékeljük az öntözést és tápozást.
A táprudak használata a legkényelmesebb.
A túlélő
Vastag szárának hála az álló muskátli bírja legjobban a tűző napot és a szárazságot. Jól bírja a gyűrődést, akár az első fagyokig hozza élénk színű virágait. Minél többet tudjuk locsolni, annál gyorsabban és nagyobbra nő. Ha már megerősödött a növény, akkor sem járunk pórul, ha elutazunk pár napra, és nem tudjuk kire bízni a locsolást.
Fodros ablakok
Ahhoz, hogy futó (vagy tiroli) muskátlival beborított, habos-babos ablakkal dicsekedhessünk, mérsékelten napos teraszt, folyamatos öntözést és tápanyag-utánpótlást kell biztosítanunk. Akkor tudjuk a legszebb virágzuhatagot elérni, ha ügyesen, több sorban, emeletekben tudjuk elültetni a töveket. Ha szeles a teraszunk, sajnos el kell felejtenünk ezt a fajtát, mert erős huzatban sajnos csak kósza virágcsonkjaink lesznek. Mivel kevésbé bírja a szárazságot, különösen fontos, hogy jó vízmegtartó képességű földet használjunk!
Köztes megoldás
Az álló muskátli erőnléte, és a futó szépsége egyben megtalálható a félfutó muskátliban. A szeles helyeket nem tolerálja, viszont jobban bírja a meleget, mint a futó fajta. Az öntözésre közepesen kényes, de nem annyira szárazságtűrő, mint az álló muskátli.