Ezek is érdekelhetnek
A saját kertünkben termesztett gyümölcsök nem csak finomak, de egészségünkre is kedvezően hatnak. Mivel általában nyersen fogyasztjuk, így vitamintartalmuk teljes egészében hasznosul szervezetünkben. Gyümölcscukor-tartalmuk könnyen felszívódik, így gyors energiát adnak anélkül, hogy hizlalnának. Rosttartalmuk segíti az emésztést, a salakanyagok kitisztulását. Antioxidáns-tartalmuk felturbózza az immunrendszert, meggátolja a káros szabadgyök-képződést és –felhalmozódást.
Málna, szedermálna, szeder
Minden gyümölcsféle közül a bogyósok legértékesebbek! Élénk színük magas színanyag- és flavonoid-tartalmukról árulkodik, ami a szervezet méregtelenítésben játszik nagy szerepet. Magas a C-vitamin-tartalmuk, amiből a legtöbb a feketeribiszkében van. Sok vasat, magnéziumot és káliumot tartalmaznak. Segítenek karban tartani a vércukorszintet, vérnyomáscsökkentő hatásúak. Ízületi gyulladás, reumás panaszok, érelmeszesedés, illetve prosztatagondok megelőzésében játszanak szerepet. A köszméte segíti az emésztést, kedvező hatással van a szívre, májra és a vesére is. Sokat nem szabad belőle enni, mert hasmenést okoz. Napi egy-két marék bogyósgyümölccsel egész szervezetünket karban tarthatjuk. Védett, napos helyre, tápdús, jó szerkezetű földbe ültessük. Az elültetett növényt kb. 20 cm-re vágjuk vissza. Az első évben 1-2 hosszú vesszőt hagyjunk meg, és kötözzük a támasztékhoz. A nyár folyamán sok hónaljhajtás képződik, ezeket nyár végéig vissza kell vágni. A szeder két éves vesszői teremnek, amik ezután elhalnak. Ezeket távolítsuk el a növényről. Egy termő szedertövön legfeljebb 5-6 két éves, és ugyanennyi egyéves hajtást hagyjunk meg, amiket szellősen, szétterítve folyamatosan kötözzünk a támasztékhoz. Azokat a vesszőket, amelyek letermettek, talajszintnél vágjuk vissza.
Szamóca
A folytontermő szamóca egész nyáron át örvendeztet majd finom gyümölcsével! Legjobb két-háromnaponta leszedni róla az érett epreket. A szüretre, a harmat leszáradása után, a reggeli és a kora délelőtti időszak a legalkalmasabb, mikor a gyümölcs felülete már száraz. A nedves és a felmelegedett gyümölcs könnyen romlik. Az eper tele van E- és C-vitaminnal, ezért kitűnő méregtelenítő hatású, nagyon hasznos vértisztító. Elősegíti a felesleges zsírok és salakanyagok távozását a szervezetből. Alacsony a kalóriatartalma: 100 gr csak 7 gr CH -t tartalmaz. Az eper jó a daganatok ellen, segíti a vesék működését, de fiatalító hatása sem elhanyagolható. Sok tápanyagot igényel, amit legcélszerűbb hosszú hatástartamú szervestrágya formájában kijuttatni. A bosszantó szürkepenész károsítását visszaszoríthatjuk, ha fokhagymát ültetünk a szamócasorokba. Ez a növénypárosítás hatásos a betegségek távoltartására. A szamóca termesztéséhet használjunk vertikális kertet! Kis helyen nagy mennyiséget meg tudunk termelni, és a növénynek is megfelelő közeget tudunk biztosítani.
Kivi
Sokan szeretik a kivit, hiszen tízszer több C-vitamin van benne, mint egy almában. A szőlőhöz hasonló kúszócserje, mindenütt termeszthető, ahol a szőlő is megél. A fiatal növényeket erős fagyok esetén célszerű a földre ledöntve takarni, az idősebb példányok teljesen fagyállóak. Metszeni, permetezni nem kell. Nálunk is tökéletesen beérik, mivel utóérő gyümölcs. Terméseit az erősebb fagyok előtt szedjük le, és utóérés után – amikor megpuhul (december elejétől, április végéig)- fogyaszthatjuk. Egy tő 800-1000 db-ot is képes teremni. A saját termésű kivink sokkal édesebb és kellemesebb ízű, mint a boltban vásárolt, mivel érettebben szedjük le. Az ültetést követő harmadik évben fordul termőre. Hazánkban a tűző nyári napsütés és a szárazság zavarja normális fejlődését, így ilyen területekre ne ültessük. Jól érzik magukat az enyhébb napsütésű, félárnyékos, déli, délkeleti fekvésben, északi oldalról védetten. A tápanyagban gazdag, humuszos (maximum 5%) talajokat kedveli. Az erősen meszes, lúgos kémhatású talajokon rosszul fejlődik. Kedvező hatású a telepítés előtt adagolt istállótrágya. Nálunk vízigényesek, így a rendszeres öntözésről (májustól augusztusig) gondoskodni kell.