Ezek is érdekelhetnek
Az észak-amerikai indiánok századokon át termesztették együtt a babot, a kukoricát és a tökféléket. Ez a növénytársítás amelyet „három nővérnek” hívtak, nagyon jól működött, mert a tök a talajnak árnyékolást, a kukorica a babnak támasztékot, a bab mindkettőnek tápanyagot szolgáltatott. Vegyünk róluk példát, hiszen újra itt a tavasz, így érdemes elgondolkodni, mit mi mellé ültessünk!
A vegyeskert azt jelenti, hogy ugyanazon a területen egyidejűleg több különböző növényfajt termesztünk egyszerre. De miért társítsuk a növényeket, létesítsünk vegyeskertet?
- mert magasabbak lesznek a termésátlagok, ugyanis a szomszédos növények javíthatják egymás életfeltételeit,
- mert a jól összeválogatott zöldségek biológiailag védik egymást
- mert fajgazdagságával környezettudatos,
- mert elkerülhetjük a talajuntságot, a tápelemek nem merülnek ki, a kórokozók és kártevők nem szaporodnak fel,
- mert a többféle növény jobban lefedi a talajt, így az kevésbé gyomosodik,
- mert változatosabb a terület kihasználása, így azonos területről többféle terményt takaríthatunk be.
Növények kiválasztásánál érdemes mérlegelni néhány szempontot. A kis vízigényű zöldségek jól kombinálhatók egymással (pl. saláta és bokorbab), ahogy a magas nitrogénigényű fajok is (pl. zeller és karfiol). Azok a zöldségek is jól megférnek egymás közelében, melyek gyökereikkel nem korlátozzák egymást (pl. zeller és uborka). A szélérzékeny zöldségfajokat érdemes magasra növő, támasztékul szolgáló fajokkal összeültetni (pl. uborka és kukorica). A kezdetben lassú növekedésű, de később nagy lombot fejlesztő zöldségek jól társíthatók rövid tenyészidejű, kisméretű fajokkal (pl. paradicsom és saláta). A növények egy része képes a káros rovarokat elriasztani, betegségek kifejlődését megakadályozni. A fűszer- és gyógynövények intenzív illatukkal lefedik a környezetüket, így megnehezítik a rovarok számára, hogy a gazdanövényükre rátaláljanak, ezért alkalmasak szegélynövénynek.
Néhány példa az egymást segítő zöldségekre:
- A burgonya korianderrel és köménnyel társítva finomabb ízű lesz, míg a zöldbab közelsége a burgonyabogarat tartja távol.
- A sárgarépa gyökere által kiválasztott anyagok elősegítik a fejes saláta növekedését, míg az utóbbi illata távol tartja a répalegyet.
- A póré- vagy vöröshagymával is jól társítható a répa, mivel kölcsönösen elriasztják egymás kártevőit.
- A káposzta közelébe ültetett koriander virágai vonzzák a nárciszlegyet, melynek lárvái káposzta-levéltetűvel táplálkoznak.
- A borsfű a babtól tartja távol a fekete levéltetveket.
- A zeller illata megzavarja a káposztabolhát, így az nem találja a gazdanövényét, cserébe a káposzta a rozsdagombától védi a zellert.
- A káposzta kártevőit a paradicsom és a borsó illatanyaga is elűzi. A paradicsom a petrezselyem nyüvesedését is gátolja, míg a petrezselyem javítja a paradicsom fejlődését és a termése ízét.
- A borsó karotin-tartalma jelentősen növekszik, ha fehér mustár szomszédságában növekszik.
- A körömvirág és a bársonyvirág gyökerei által kiválasztott anyagok elűzik a talajban lévő fonálférgeket, ezért érdemes velük szegélynövényként körbeültetni a veteményest.
A példákat még sokáig folytathatnám, de helyette a fentebb látható összesítő táblázat az egymást kedvelő zöldségbarátokra. Ez a táblázat abban is segít, hogy elkerüld a kedvezőtlen társításokat.