Ezek is érdekelhetnek
A talajtakarás vagy mulcsozás a talaj és a növények védelmét szolgálja, egyben nagyon mutatós is.
Miért takarjuk a talajt?
A helyesen elvégzett talajtakarás nyáron visszatartja a nedvességet, így öntözővizet takaríthatunk meg vele.
Visszaszorítja a gyomokat, kevesebbet kell gyomlálnunk.
Árnyékolja, hűti a talajt, így a növények jobban érzik magukat a nyári melegben.
Megóvja a földön fekvő terméseket, pl. a paradicsomot, szamócát a talajszennyeződéstől.
Rézsűs területeken megakadályozz a szél- és vízeróziót.
Hol használhatjuk?
Virágágyásokban, fák, cserjék körül, szamócaágyásokban, kerti utakon, játszótereken.
A talajtakaró réteg alá érdemes geotextíliát fektetni!
Hogyan használjuk?
Legelőször is gyomláljuk ki, kapáljuk föl a mulcsozni kívánt növények környezetét.
Szórjunk ki a területre tartós hatású műtrágyát, és alaposan öntözzük be.
Miután a talaj elitta a vizet, terítsük szét a talajtakaró anyagot 5-8 centiméter vastagságban.
Mire vigyázzunk?
A szerves eredetű (kéreg, faapríték) takaróanyag lebomlik, minél finomabb szerkezetű, annál gyorsabban. Ehhez a folyamathoz nitrogént von el a növényektől. Csak tápanyaggal megfelelően ellátott növényeket mulcsozzunk!
A mulcsozott területet is öntözni kell, ritkábban ugyan, de bőségesebben, mint a szabadon hagyott talajfelszínt.
A talajtakaró anyagot minden évben bontsuk el, végezzük el a szükséges talajjavító és tápanyagfeltöltő munkákat, majd új, friss anyaggal borítsuk be újból a területet.
A murva meszet tartalmaz, ezért savanyú talajt igénylő növényeknél (rododendron, erika, dérbabér, magnólia) ne alkalmazzuk!
Fenyőkéreg-zuzalék
Esztétikus, jó vízáteresztő- és víztartó-képességű anyag, elnyomja a gyomokat. 5-8 centiméteres rétegben kell elteríteni. Magas gyantatartalmánál fogva nehezen bomlik le, kétévente célszerű cserélni. A földigiliszták nem kedvelik, de távol tartja a talajlakó kártevőket.
Faapríték
Viszonylag mutatós, jó vízáteresztő- és víztartó- és gyomvisszaszorító képességű anyag. 5-10 centis rétegben kell leteríteni. Lassan bomlik le.
Dekoratív talajtakaró
A mulcsnak nem utolsó sorban esztétikai funkciója is van, amihez környezetbarát, időjárásálló színezőanyaggal festett vörös, sárga, barna és fekete faapríték áll a rendelkezésünkre. Frekventáltabb virágágyások, cserjesorok talajának takarására alkalmas. A színét vesztett anyagot cseréljük ki.
Kavics, kőzuzalék
Első sorban utak, pihenőfelületek burkolására használjuk. Lúgosítja a talajt, ezért sok növény számára kifejezetten káros. A hófehér kőzúzalék visszaveri a napsugárzást, ami a nyári forróságban az alsó levelek perzseléséhez vezethet.
Kagylóhéj
Tengerparti kertekben nem ritka látvány az utak, ágyások burkolása aprított kagyló- és csigahéjjal. Fehér színű, lassan lebomló anyag. Ha járunk rajta, törik, ám ez közvetlenül a gyepszélen előny, mert nem teszi tönkre a fűnyírókést. További előnye, hogy távol tartja a csigákat.
Egyéb anyagok
Kevésbé látványos helyeken használhatunk talajtakarásra fűnyesedéket, komposztot, hullott lombot, fenyőtűt, tőzeget és szalmát is.