Ezek is érdekelhetnek
Az ünnepek közeledtével mindig felmerül a kérdés, hogy milyen fenyőt díszítsünk fel otthonunkban karácsonyfaként. A legtöbb ember a vágott fenyő mellett dönt, mondván egy földlabdás vagy egy konténeres növénnyel sokkal több a baj.
Továbbá indok szokott lenni még a vágott fenyőknek a kellemes illata. Igaz, egy élő fenyő nem fog magából olyan illatot árasztani, mint egy vágott, de a meleg hatására ő is illatozni fog és pár vágott fenyőággal pótolni tudjuk a vágott fenyő „feelingjét”.
Ha valaki mégis élő fenyő mellett döntene, néhány praktikával sikeres lehet:
Egy élő növény esetében a legnagyobb hiba az lehet, ha nem szoktatjuk hozzá a melegebb hőmérséklethez. A téli hónapokban 20, esetenként 30 fokkal is melegebb lehet a lakásban, mint a kinti hőmérséklet, a növény a hirtelen változástól hősokkot kaphat. Emiatt mindenképp érdemes akklimatizálnunk növényünket. Akár egy héten keresztül is tarthatjuk köztes hőmérsékletű, 10-15 °C-os helységben, majd ezután vigyük csak be. Így érhetjük el a legnagyobb sikert. Ha nincsen lehetőségünk erre, akkor a növény bevitelére érdemes kiválasztanunk egy kicsit melegebb átlaghőmérsékletű napot, még akkor is, ha az nem december 24-re esik. Ilyenkor jól szellőztessük ki a lakást és ezután vigyük be a fenyőt.
Fontos szerepet játszik még a növény öntözése is. Igen, kell öntözni, hogy ki ne száradjon a fenyő, de csak annyira, hogy éppen nedves legyen a földje. Ha több vizet kap, beindulhat a gyökerek növekedése, valamint a rügyek osztódása is megkezdődhet a meleg és a víz hatására. Ezt mindenképp kerüljük el, mert kivitelkor azok vissza fognak fagyni, ami a növény károsodásához, rosszabb esetben elpusztulásához is vezethetnek.
Ne tartsuk 10-14 napnál tovább lakásunkban a fenyőfát, valamint kivitelkor ügyeljünk a kinti hőmérséklethez való visszaszoktatásról. Mivel már több napja szobánk dísze, megszokta a hőmérsékletet, hirtelen kivitellel meg tudjuk károsítani. Ezt a bevitelhez hasonlóan, csak fordított sorrendben végezzük el.
Ha már kikerült a házból, több lehetőségünk is van. Tarthatjuk továbbra is konténerben, vagy ki is ültethetjük. Fontos, amennyiben jövőre is hasónlóan szeretnénk hasznosítani fenyőnket, ültessük át. Ültetésekor az addigi cserépnél legfeljebb 2 mérettel nagyobbat válasszunk, hogy ne csak a hajtásrügyek, hanem a gyökérzet is fejlődni tudjon. Ültetéséhez használjunk kifejezetten örökzöld földet, és ha megengedhetjük válasszunk prémium fajtát! A jó minőségű földkeveréken kívül érdemes komplex szerves trágyát is, mely tartalmaz a növény számára azonnal felvehető, vízben oldódó tápanyagot, emellett a szarvasmarha trágyához hasonlóan beindítja a biológiai talajéletet is. Az örökzöldeknél nem ritka a sárgulás, melyet az esetek többségében vashiány okoz. Ezért érdemes vas tartalmú tápoldattal beöntözni, hogy növényünk mindig üdezöld maradjon.
Dönthetünk végleges szabadföldbe ültetés mellett is. A karácsonyfaként alkalmazott fenyők általában igen tekintélyes méretű fajok, így jól gondoljuk meg, hogy hova ültetjük ki őket. A konténeres fák ültetése egész évben történhet, ha a talaj nem fagyott. Ültetéshez megfelelő méretű ültetőgödröt készítsünk elő. Amikor tőlem kérdezni szokták, hogy mekkora gödröt ássanak ki, azt szoktam tanácsolni, a lehető legnagyobbat. Ha 1 m³ -es gödrre nincs is szükség, érdemes legalább egy 60x60x60 cm-es méretűt előkészítenünk. Növényünk meg fogja hálálni! A felszín közelében lévő föld mindig több tápanyagot tartalmaz. Ha nagyon igényesek szeretnénk lenni, cserélük meg az alsó és felső földréteget, keverjük el szarvasmarha trágyával úgy, hogy mindenhova kerüljön belőle, majd a felső réteget alulra, az alsót pedig felülre töltsük vissza. 20 centinként tömörítsük a talajt, majd iszapoljuk, alaposan öntözzük be az ültetett növényt. A nagyobb siker érdekében használhatunk itt is a fentebb említett szerves trágyákból. Ültetésnél a leggyakoribb hibák egyike, hogy a földlabda alá egy rétegben trágyát szórnak ki, ami közvetlenül érintkezik a gyökérzettel így azt képes kiégetni, ez később a növény pusztulásához vezethet.
Rendszeres öntözés mellett növényünk tavasszal rügyezésnek indul majd!